»Učitelj je pred razredom reprezentant človeštva, zato je najpomembnejši vidik pedagogike ta, da učitelj resnično uči le s tem, kar je. S svojim znanjem, občutenjem, voljo in svojimi ideali, svojim nastrojenjem, svojo miselno jasnostjo, živostjo in svojo moralno fantazijo. Le tako lahko razred in učence resnično vodi.« Prijatelji, ki imajo znanje in zavedanje, kaj pomeni vzgajati otroke v svobodne, samostojne ljudi, so ustanovili zasebno šolo na Kureščku nad Ljubljano. Kljub temu da jim je občina tik pred začetkom prvega šolskega leta odrekla obljubljene prostore v nekdanji podružnični osnovni šoli, niso vrgli puške v koruzo, temveč so šolo začeli kar na ekološki kmetiji! Ker število otrok iz leta v leto narašča, so letos uspeli pridobiti nove prostore, ki so jih zgradili z zbranimi sredstvi. Čeprav niti od občine niti od države ne dobijo nobene podpore, čeprav je zelo težko biti sam za vse in bi bilo veliko veliko lažje, da se tega ne bi šli, vztrajajo. Ker vedo, da otroci potrebujejo nekaj drugega kot pa neprestana tekmovanja za ocene, ki večino otrok tako izčrpajo, da do srednje šole nimajo več interesa za ničesar … Mi vsi potrebujemo takšne zglede – če si prišel do spoznanja, da je nekaj treba začeti delati drugače (v tem primeru drugače od obstoječega šolskega sistema) in imaš znanje za to, je prav, da se tega lotiš. Pa čeprav je (zelo) težko. Pa čeprav ti tega ne bi bilo treba …
Toplo vabljeni, da si preberete več o tej šoli in delovanju na njihovi spletni strani. http://www.svobodna-sola.si/bliznjice/podpora-soli/ Mogoče pa jih lahko na kakršen koli način tudi podprete, ni treba veliko, vsaka drobtinica šteje! Hvala!